кєђค∂คмυѕ

ßυη¢ค ђєує¢คηค νคllคђi ρєѕ Tєz кคtιl ßizє ѕєη∂є єν∂єкi ѕєѕ

Dr. Watson nedir?


Dr. Watson (Drwatson.exe)

           Bu Doktor, Sherlock Holmes’in asistanı Doktor Watson’dan bile daha becerikli. Bir kere, bilgisayarız çökerken dahi, Dr. Watson hayatta kalõyor ve son nefesini, sistemle birlikte vermeden önce, cinayet mahallinin fotoğrafını çekip, polise bırakıyor! Şaka değil, gerçekten sistemin çöktüğü anda, bellekte, ve CPU’nun işlem birimlerinde hangi bilgilerin bulunduğunu bir kenara not etmek, maktülün katilin fotoğrafıçekip, bir yere saklaması gibi bir şey. Bu bilgi, tabii okuması bilen için, sistemi hangi yazım parçasın, hangi komutun çökerttiğini açıkça söylemektedir. Bir program kendibaşına çöktüğünde, ya da masaüstünü size sunan İşltim sisteminizdeki Gezginini de beraber çökerttiği zaman ekranıza Dr. Watson’un bir bildirimi gelecek ve aynı anda kullandığınız işletim sistemi (Win98, Me yada XP)dizinine DrWatson.log adıyla bir düz yazı dosyası içinde durumu bildiren rapor konulacaktır.

             Bu dosyanın yorumlanması gerekir. Bu belgeyi yorumlamayı, Resource Kit adlı kitaptan ve Microsoft’un Internet’teki alanından öğrenebilirsiniz. Kabaca belirtmek gerekirse, dosyada bilgisayarın belleğinde hangi programın veya Windows 98’in hangi bölümünün tahribat yaptığı, çökme anında CPU’da işlem görmekte olan EXE veya DLL adlarından anlaşılabilir.

Dr. Watson for Windows, bir programda hata (veya kullanıcı modu hatası) olduğunda bilgisayarınız hakkındaki bilgileri toplayan bir program hatası ayıklama aracıdır. Teknik destek grupları, Dr. Watson’ın bulduğu ve program hatasını tanılamak amacıyla günlüğe kaydettiği bilgileri kullanabilirler. Bir hata algılandığında, Dr. Watson, destek personelinin tercih ettiği yöntemle onlara ulaştırılabilen bir metin dosyası (Drwtsn32.log) oluşturur. Programcının hata ayıklama aracına yükleyebileceği bir ikili dosya olan kilitlenme bellek dökümü dosyası oluşturma seçeneğiniz de vardır.

Not Windows XP, işletim sistemini ve programları etkileyen hem kullanıcı modu hem de çekirdek modu hatalarına (“dur” hataları veya mavi ekranla görüntülenen hatalar ve düzgün kapatmama olayları) karşı bilgisayarınızı izleyen bir Hata Bildirim hizmeti de sağlar. Bu hizmet, bir hata olduğunda Microsoft’a hata raporları göndermenize izin verir. Tüm hata raporları gizli ve anonim olduğu için, Hata Bildirim hizmetini kullanarak Internet üzerinden Microsoft’a gönderdiğiniz herhangi bir hata raporuna Microsoft Destek Uzmanları erişemez. Sonuç olarak, bir destek uzmanına Dr. Watson for Windows günlük dosyasını göndermeniz gerekebilir.

1. Başlat’ı ve ardından Çalıştır’ı tıklatın.
2. Drwtsn32 yazın ve Tamam’ı tıklatın.

Dr. Watson tarafından oluşturulan günlük dosyasına varsayılan olarak Drwtsn32.log adı verilir ve aşağıdaki konuma kaydedilir:

sürücü:\\Documents and Settings\\All Users.WINNT\\Application Data\\Microsoft\\Dr Watson

Not Drwatson.exe, Windows NT’nin önceki sürümlerine yüklenmiş eski bir program hatası ayıklama aracıdır. Microsoft, Windows XP’de Drwatson.exe yerine Drwtsn32.exe’yi kullanmanızı önerir.

Reklamlar

Ocak 31, 2007 - Posted by | Bilgisayar, Güvenlik

6 Yorum »

 1. benım bılgısayarım artık nerdeyse durdu c: ve d: ye gırmek bıle haylı zaman alıyor bunu nasıl duzeltebılırım lutfen yardım

  Yorum tarafından gokhan | Haziran 8, 2007 | Cevapla

 2. başlat/çalıştır’da msconfig yazıp çalıştır.
  açılan formda “services” ve “startup” tab’larındaki listelerden kullanmadıklarının işaretini kaldır ve sistemi yeniden başlat.
  HTH

  Yorum tarafından dogan | Temmuz 27, 2007 | Cevapla

 3. benim bilgisayarimda sürekli hata veriyor bu drwtsn32.exe sürekli karsima cikiyor bilgisayarin kilitlenmesine neden oluyor,devre disi birakirsam herhangi bir risk olusturur mu?

  Yorum tarafından akroenos | Kasım 27, 2007 | Cevapla

 4. dr watson programını pc me indirebilirmiyim.

  Yorum tarafından yıldırım | Haziran 24, 2008 | Cevapla

 5. explorer.exe dll programı yanlışlıkla silindi tekrar nasıl yüklenir bilgisayarımın ekranı masmavi hiçbir dosya yok başlat programı yok yardımcı olursanız sevinirim tşkler

  Yorum tarafından furkan | Eylül 26, 2008 | Cevapla

 6. gokhan kardeş büyük ihtimalle c: ve d: sürücüne virüs bulaşmış. yani c: ve d:ye girerken virüsler de çalışmaya çalışıyor.bunun yüzünden yavaşlamış olabilir şahsen bana öyle olmuştu.

  Yorum tarafından osman sever | Şubat 4, 2009 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: