кєђค∂คмυѕ

ßυη¢ค ђєує¢คηค νคllคђi ρєѕ Tєz кคtιl ßizє ѕєη∂є єν∂єкi ѕєѕ

Ip Spoofing Nedir ? Ne işe yarar ? Yenir mi ? İçilir mi ?


Bu gece sizlere yarı açık gözlerimle monitöre bakarken aklıma gelen IP Spoofing tekniğinden bahsetmek istiyorum. IP Spoofing nedir diye merak edenlere ilginç gelebilecek bir o kadar da sağlam bir saldırı yöntemi olan IP Spoofing aslında genelde kötü niyetli hacklerlerin kullandığı bir kimlik gizleme yöntemidir diyebilirim. Daha açıkca anlatayım biraz saçma gelmiş olabilir. Mesela bir servere bağlanmak istiyorsunuz ve serverin sizin bağlandığını görmemesi lazım yani kimliğinizi ip adresinizi gizleyerek o sisteme bağlantı kuracaksınız. İşte bu yöntem kimliğinizi gizleyerek bir hostinge bağlanmaya IP Spoofing tekniği denir.

Bir başka manasıda internet bağlantınızı kesmeden ip adresinizi değiştirme yöntemi diyebilirim. Evet sanırım bu açıklama daha iyi oldu )

Gelelim IP Spoofing Tekniklerine :

IP Spoofing birkaç şekilde yapılır bunun en etkili yöntemi ise IP Paketlerini Editleyerek yapılan yöntemdir bu yöntemle yapılan saldırılara internet dilinde DDOS ATTACK diyoruz. Diğer yöntem ise Proxy/Socks sunucularını kullanarak yapmaktır.

 

PROXY & SOCKS Kullanımı : Proxy kullanmak demek ip adresiniizi gizlemek demektir. Neden ip adresimi gizleyeyim derseniz hemen konuya balıklamasına dalalım. Bir internet sayfasına girdiğiniz zaman yada bir Servere bağlantı yaptığınızda sistem sizin kimlik bilginizi yani IP ADRESİNİZİ kayıt eder. Eğer bağlandığınız sistemin yada girdiğiniz internet sayfasının sizin kimlik bilginizi yani ip adresini kayıt etmesini istemiyorsanız. PROXY yada SOCKS kullanmanız gerekmektedir.

Proxy & Socks Nedir ? diye sorarsanız kısaca onada bahsedelim. Proxy bağlantısı ile bir servere bağlanmak aslında kimlik gizlemenin en basit yöntemidir. İnternet aleminde birçok online server vardır. Bir bağlantı yaparken ilk önce PROXY serverine bağlanıp sonra o server üzerinde istediğiniz internet sayfasına girdiğiniz zaman o internet sayfası yada host sizi görmeyecek sadece üzerinden çıkış yaptığınız PROXY serverin bağlantı yaptığını zannedecektir. Yani bir nokta ile diğer bir nokta arasında bağlantı yaparken 3. bir nokta üzerinden geçerek bağlantı yapmış olursunuz. İşte bu yöntemle karşı server yada internet sitesi üzerinden bağlantı yaptığınız PROXY serverinin ip adresini kayıt edecek ve sizin sisteminizin ip adresini bilmeyecektir.

İnternet deryasında yüzlerce hatta binlerce hatta ve hatta yüzbinlerce PROXY sunucusu mevcuttur sürekli onlinedirler ve birçoğu da bedavadır. Bunları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Proxy kullanmak için Kullandığınız Explorer e bir ayar yapmak zorundasınız.

EXPLORER ‘e Proxy Ayarlaması : Eğer Internet Explorer kullanıyorsanız ARAÇLAR menüsünde İNTERNET SEÇENEKLERİ sekmesine geliyorsunuz buradan BAĞLANTILAR ‘ ı tıklayıp LAN SETTINGS yani ağ ayarlarına geliyorsunuz.
burada 3 tane kutucuk karşınıza çıkacak en alttakini işaretleyin ve alt taraftaki bölmelere PROXY sunucusunu ve bağlantı PORT numarasını giriniz. Tamam diyerek ayarları kapatıyoruz. Internet Explorer imizi tekrar açıyoruz. Şimdi herhangi bir internet sayfasına girdiğiniz zaman artık sizin ip adresini bilemeyecek üzerinden çıkış yaptığınız makinanın ip adresini yani PROXY makinasını görebilecek sadece..

Mozilla Proxy Ayarlaması : ARAÇLAR menüsüne geliyoruz oradan SEÇENEKLERİ tıklıyoruz. GELİŞMİŞ e gelip AYARLAR tıklıyoruz. Bu bölümde VEKİL SUNUCU AYARLARI kutusunu işaretleyip proxy sunucumuzu ve port numarasını girmemiz yeterli. İşte mozilla ile artık proxy kullanmaya başladık bile…

PROXY SUNUCULARINI NEREDEN BULACAĞIM ?

Google.Com.TR adresimizi açarız arama bölümüne PROXY yazarız entere bastığımızda PROXY dağıtan söyleyen güncelleyen bir sürü site çıkar.. Bunlar sürekli güncellenir.. Örnek birkaç proxy

192.41.135.218:3127 elite proxy Switzerland (Zürich)
192.41.135.218:3128 CoDeeN Network Switzerland (Zürich)
192.41.135.219:3124 CoDeeN Network Switzerland (Zürich)
192.41.135.219:3127 elite proxy Switzerland (Zürich)
192.41.135.219:3128 CoDeeN Network Switzerland (Zürich)
140.109.17.180:3124 elite proxy Taiwan (Taipei)
140.109.17.180:3127 elite proxy Taiwan (Taipei)
140.109.17.180:3128 CoDeeN Network Taiwan (Taipei)
140.109.17.181:3124 CoDeeN Network Taiwan (Taipei)
140.109.17.181:3127 CoDeeN Network Taiwan (Taipei)
140.109.17.181:3128 CoDeeN Network Taiwan (Taipei)
140.114.79.231:3124 CoDeeN Network Taiwan (Taipei)
140.114.79.231:3127 elite proxy Taiwan (Taipeii)

Gelelim konumuzun devamına söylemeden edemeyeceğim. PROXY serverlerin bir çoğu çok yoğun olduğu için internet bağlantınız sanki yavaş mış gibi bağlanabilirsiniz. Burada kendinize kaliteli ve BOŞ bir proxy sunucusu bulmak kalıyor. Artık deneme yanılma mı yaparsınız bir yerlerden sağlam bir proxy mi duyarsınız bilmem orası size kalmış.

Proxy sunucularında önemli olan HIZLI çalışmasıdır. Ve birde sağlam olması birçok host firması proxy sunucularını sistemlerine bağlanmasını bloke edebiliyor. Eğer illada o sisteme bağlanacaksanız bilinmeyen ortalıkta dolaşmayan bir proxy suncusu bulmanızı öneririm….

IP PAKETLERİNİ EDİTLEMEK :

En etkili Ip Spoofing tekniği budur işte eğer ileri yani profesyonel derecede TCP/IP bilginiz varsa o zaman bu yöntemi biliyorsunuz demektir. IP Paketlerini editlemek uzun bir ders açıkcası buna burada değinemeyeceğim çok profesyonel bir anlatım gerekiyor malesef son kullanıcıya bunu anlatmak için bir makale daha yazmak gerek bu yüzden bu tekniği basitçe sizlere sunuyorum. UDP/TCP/ICMP/IGMP paket yapıları, 3way handshaking ve Seq# ile Ack# ile editleme yaptığınız zaman …

Ip paketlerini editlemek ne işe yarıyor ? Küçük bir örnek vererek açıklayayım. Mesela http://www.teakolik.com adresindeki sunucu yani server yönetim için bağlantı sağlandığında SERVER ŞİFRELERİNİ bilseniz dahi ip adresiniz 10.10.10.100 olmadığı sürece sizi sisteme almıyor. Bu aslında bir güvenlik yöntemidir. Mesela benim Sabit bir IP adresim var serverime bu adresi tanımlıyorum ve bu adresin dışındaki hiçbir IP den Serverimin ROOT şifrelerini yani ANA ŞİFRELERİNİ bilse dahi SERVER’ imin yönetim için bağlantıları kabul etmemesini sağlamamdır.

SALDIRGAN server şifrelerini ele geçirdi fakat sisteme koyduğum bu güvenlik önleminden dolayı bağlantı sağlayamıyor. İşte bu durumda IP PAKETLERİNİ EDITLEMEK yöntemi devreye giriyor. SALDIRGAN sisteme bağlantı sağlarken ip paketlerini editleyerek gönderiyor ve kendi ip adresini sanki benim IP adresimle bağlantı sağlıyormuş gibi TCP IP leriin Seq# Ack#lerini değiştirerek sisteme 10.10.10.100 ip sinden bağlantı gelmiş gibi gösteriyor . Tabi sadece sisteme benim IP den geliyormuş gibi Seq# Ack#lerini değiştirmek yetmiyor birde server’in verdiği yanıtları kendine yönlendirmesi gerekiyor. İŞTE BU YÖNTEM İLE servere gelen ve giden IP adreslerini sanki benim ip adresimden geliyormuş gibi değiştirme yapması yani Edit lemesi… IP SPOOFING yöntemlerinin en etkilisidir.

Çözülmesi fark edilmesi en zor olanı Microsoft, NASA gibi sistemlerin korkulu rüyası diyebilirim …

ÖRNEK :

GÜVENLİ.MAKİNA ———syn——-> SERVER.MAKINASI

SERVER.MAKINASI ———syn/ack—–> GÜVENLİ.MAKİNA
GÜVENLİ.MAKİNA ———-ack——-> SERVER.MAKİNASI

Bu yukarda gördüğünüz normal bir bağlantı şekli veri alışverisidir. Şimdi bir saldırgan bu sisteme girmek isterse yapması gereken servere saldırgan olmadığını göstermektir. Yani serverin ona güvenmesi gerekmektedir.

Bunun için kendini GÜVENLİ MAKİNA yapması yani sanki güvenli makinadan bağlantı geldiğini göstermesi lazım. SALDIRGAN IP SPOOFING in TCP/IP editleme yöntemi ile GÜVENLİ MAKİNA kılığına girmesi SERVER Makinasının durumu çakmamasıdır.

SALDIRGAN.MAKİNASI ——syn—-> GÜVENLİ.MAKİNA

Burada saldırgan güvenli makinaya sürekli FLOOD yani tekrar yapıyor. Ve ip adreslerini SPOOF ediyor.

SALDIRGAN.MAKINASI ——connect—-> GÜVENLİ.MAKİNA

Saldırgan FLOOD yaparak Güvenli Makinayı meşgul etti yani bir nevi cevap vermesini önlüyor. Sonrada ISN kayıt etmeye başlıyor. Bu sırada Saldırgan SERVER.MAKINA ya bağlantıya geçiyor.
SERVER.MAKINASI —-syn/ack —-> …………….

Güvenli Makina FLOOD saldırısına uğradığı için SERVER Makinasına Cevap veremiyor…! Server makinasının paketleri kayboluyor. İşte bu sırada Saldırgan devreye giriyor ve SERVER.MAKINA ya cevap veriyor tabiki Editlenmiş paketlerle…

SALDIRGAN.MAKINASI —–syn —> SERVER.MAKİNA

Devamında Güvenli makinanın iplerini SPOOF edilmiş ve editlenmiş paketleri SERVER makinasına gönderiyor. Server Makinası FLOOD halinde olan GÜVENLİ MAKİNADAN Hiçbir cevap alamıyor. SALDIRGAN ın makinasından gelen sahte isteklere boyun eyiyor..
GÜVENLİ.MAKİNA (SALDIRGAN) —–syn/ack——> SERVER.MAKINASI

İşte Güvenli makinanın kılığına girerek yani iplerini editleyerek server makinasına bağlantı sağlıyor.

Bu sırada GÜVENLİ.MAKİNA Flood saldırısına uğradığı için çok yoğun ve meşgul yani kendi ip sinden çıkış yapamıyor. Server Makinayla irtibayı kopuk oluyor. SALDIRGAN ise SERVER Makinasına sahte ipden yani Güvenli Makinadan SPOOF ettiği ve Edit lediği ip ile bağlantı kurdu bile….

Biz buna Blind Spoof yani HADİ GEÇİRİLMİŞ OLSUN … Tüm datalarınız gitti kopyalandı silindi belkide içlerine virüs bulaştırıldı …

Reklamlar

Ocak 7, 2007 - Posted by | Bilgisayar, Güvenlik

7 Yorum »

 1. merhaba
  bizlere bu bilgileri sundugunuz icin öncelikle tsklerimi sunarım. benim sizden söyle bir istegim olacak. ben yurtdısında bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmakta olan biriyim. belki bu siteyi biryerlerden duymussunuzdur (ebay). bana bu site altında uzun zamandan beri kullanılmayan feedback sayısı yüksek olan hesaplar lazım oluyor. bunları ele gecirmek icin karsı tarafın bilgilerini bilmek veya ele gecirmek gerekiyor. yapılan bu işte hiçbir kötü niyet olmaksızın bunlara ulasmak istiyorum. sebep olarak ebay sitesinin ne kadar hesap actıysak kafalarına göre hareket edip hesaplarımızı bloke etmesi. bundan dolayı hesap konusunda böyle bir yöntemle dogru seyler yapabilecegime inanıyorum. bu konuda bana yardımcı olabilirseniz cok memnun olurum. sizden en yakın zamanda cevap bekliyor iyi calısmalar diliyorum…

  alp

  Yorum tarafından alp | Şubat 4, 2007 | Cevapla

 2. bana basit makinaların ne işe yaradığını söylermisin

  Yorum tarafından serkan | Şubat 26, 2007 | Cevapla

 3. Daha karmaşık ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için yapmamız gereken makinaları tasarlayabilmek için bilmemiz ve yapmamız gereken daha basit ve sade yapıdaki makinalara basit makina diyebileceğimiz gibi senin benim işimize yaramasa da hedefi daha karmaşık bir makina yapacak olan için bayağı işe yaradığını söyleyebiliriz. Teknoloji böyle ilerlemiyor mu? Basiti yapanlara da minnettar olmalıyız. Daha iyi ve güzeller için ilk adımı atanlar onlar değil mi? Edisonun hakkını kim ödeyebilir?

  Yorum tarafından kehadamus | Şubat 26, 2007 | Cevapla

 4. Programma dlia rassilki obievlenii na forumi i blogi baza 170 000 forumov i blogov RU programma Xrumer 4.0! Stoimost 50$ ICQ 374551957

  Yorum tarafından MoreNarodyNaSait | Kasım 24, 2007 | Cevapla

 5. port numaramızı nereden bulacağımızı bilen varsa, söyleye bilirmi yada port numarası ne ? şimdiden cvp için teşekkür ederim

  Yorum tarafından silently | Mayıs 20, 2008 | Cevapla

 6. Port numarasının ne demek olduğunu bir örnekle açıklamak istersek;
  Evimizi bilgisayar olarak düşünürsek, evimize girmek isteyen şeyleri de (komşu, kuş, böcek vs…) yazılımlar olarak düşünürsek evimizdeki kapı, pencere, baca gibi giriş noktalarına port denir. Bu örnek doğal olarak sadece içeriye giriş için değil, dışarıya çıkış içinde geçerlidir. Bir evin kapısı penceresi bacası olmadan içeriye nasıl girmek imkansızsa bir yazılımın da dışarıdan bilgisayarın içerisine girmesi için, iletişim kurması için o yazılımın girmek istediği kapının pencerenin yani portunun açık olması gerekir.

  Yorum tarafından kehadamus | Kasım 13, 2008 | Cevapla

 7. merhaba, lan icerisinde ip sini (192.168.1.4 gibi) ve acik portunu bildigimiz bir makinaya nasil baglaniriz?

  Yorum tarafından nihat | Şubat 2, 2009 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: